Okul

Taş Küre Nelerden Oluşur

Dünya bilim insanları tarafından katmanlara ayrılarak inceleme görmüştür. Dünya katmanları milyonlarca yıl sonucunda meydana gelmiş günümüzdeki halini almıştır. Katmanlar dengeli olup birbirlerini koruyarak canlı yaşamına elverişli hale gelmiştir. Dünyanın katmanlarından biri canlıların yaşam gösterdiği taş küredir.

Taş küre, toprak, kayaç ve ana kayalardan oluşmuştur. Magma tabakasının üzerinde yer alan taş kürenin üzerinde okyanuslar, denizler, canlılar bulunur. Karalar canlı yaşamını devam ettirmektedir. Taş küre üzerinde insanlar, bitkiler, hayvanlar yaşar ve yaşamlarını devam ettirir. Taş, toprak olan taş kürede canlılık yaşamı görülür.

Dünyamızın merkezi içinde olan çekirdeğidir. Devamında dış çekirdek, magma, taş ve toprak olarak devam etmektedir. Atmosfer katmanımız taş küre katmanının üstündedir. Taş kürede ana kayalar bulunur. Kıtalar halinde olan tabakaların arasında su küre bulunur. Böylece dünyamız bugünkü şeklini alarak canlı yaşamının sürdürülmesine elverişli hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu