Okul

Tatlı Dil İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar kendilerini tanıdıkları günden itibaren iletişim kurma ihtiyacında bulunmuşlardır. İletişim kurmak doğal ihtiyaçtır, haberleşerek duygu ve düşüncelerini aktarmak istemişlerdir. Kolay iletişim kurmanın bir yolu da tatlı dilli olmaktır. Tatlı dilli, kibar, nazik ve saygılı birinin sözleri çok daha etkilidir. Kaba, kırıcı, incitici bir söz kullanmak olumsuz etkiler.

Günlük hayatımızda insan sosyal varlık olarak başkaları ile iletişim haline girerler. İnsanlarla ister istemez işleriyle ilgili muhatap olurlar. Kurulan diyaloglar insanların anlaşmalarını birbirlerine karşı duygu ve düşüncelerini iletmelerine yardımcıdır. Muhatap olmak sorunların çözülmesi, birlikte iş yapabilmeleri ve anlaşmalarına yardımcıdır. Ev hayatında eşine ve çocuklarına zaman ayıran aile büyükleri sohbetleri ile eşlik ederler. Güzel sohbetler insanları bir araya getirerek anlaşmalarındaki en büyük yardımcılarıdır. Sözler insanları onure edebildiği gibi kırabilir de, güzel konuşmak her zaman gönüller için yapıcıdır.

Tatlı dilli biri, ahlaki değerlere önem vererek kırıcı olmadan konuşur. Nazik, kibar, yumuşak huylu insanlar sözlerine önem verirler. Ağzından çıkacak sözlere dikkat ederek karşısındakini daima hoşnut ederler. Kabaca konuşmak yerine güzelce konuşmak gönülleri fetheder.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu