Okul

Tavşan Dağa Küsmüş Dağın Haberi Olmamış

Günlük hayatımızın her alanında yaşayabileceğimiz durumlardandır. İnsanlara küseriz ama onların haberi dahi olmaz. yazı, hikaye ve anlam bakımından anladıktan sonra küsmenin de bazen işe yaramadığını farkedebiliriz.

Anlamı: Yükseklerde olan insanların yanında oluruz, bizi fark ettiklerini düşünürüz ama fark edilmeyiz. Uzun süre hizmet etsek dahi onunda bizim farkımıza varmasını hep isteyebiliriz, tavırlarına karşı bir gün canımız sıkılsa tavır koysak farkına varmaz. Atalarımızda değeri olmadığımızda ve farkına varılmadığımızda tavır koyarak küssek dahi faydası olmayacağını anlatır.

Hikayesi: Uzaklarda yemyeşil çimlere, ağaçlara ve bitkilere sahip olan dağ varmış. Kıyılarda köşelerde yaşayan dağı görünce koşarak yanına gitmiş. Çimlerinde yuvarlanış, oynamış gün gelince de birlikte uyumuş. Kendisini koruyan ve sahip çıkan dağı artık yuvası olarak bellemiş. Uzun süre birlikte olduktan sonra onu çok sevmiş. Dağ’ın kendisini fark etmesini beklemiş, dağ kendisine tepki vermemiş, hiçbir şekilde varlığını göstermemiş. Tavşan küsmüş ve bir daha dağın oraya gitmemiş. Dağın ise bundan haber olmamıştır. Uzun süre birlikte olduklarına rağmen kendilerini farkedilmesini isterler, farkedilmedikleri zamanlar küserler ama onun farkında olmayacağından anlamı olmaz.

Yazı: Başkalarının hep bizi fark etmesini isteriz. Sessiz kalırız ve daima çevremize bakarak insanları görebiliriz. Gördüklerimiz bize yol gösteren, yardımcı olan ve değer katanlardır. Yaptığımız icraatlar sonucunda insanlar tanır ve kendi gözlerinde değerlere ulaşır. Bunlara sahip olmak için kendimizi bilmeliyiz. Bildiğimiz sürece canımız sıkıldığında o kişi bizim farkımıza vararak duruma müdahil olsun. Hiç tanımadığımız ve değerimiz olmayan insanlara karşı koyacağımız tavırlarında bir anlamı olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu