Okul

Vadi Nedir Coğrafya

Yeryüzünde yaygın olarak bulunan vadiler, akarsuların neden olduğu doğal oluşumlardır. Akarsuyun neden olduğu aşınma sonrasında, farklı şekillerde vadiler oluşmaktadır. Özellikle bol yağış alan bölgelerde yoğun olarak görülen vadiler, yeryüzündeki sıkışmaların en doğal sonuçlarından biridir.

Vadi Özellikleri Nelerdir?

Akarsuyun derinliğine bağlı olarak oluşan birçok vadi çeşidi vardır. En çok görülen akarsu vadileri, deniz seviyesine kadar aşınma meydana getirirler. Yana ve derine aşınma vadilerin özelliklerini belirleyen önemli aşınma şekilleridir. Vadinin oluşma aşamasında hem yana hem de derine aşınma durumu söz konusudur. Akarsu aşınma türleri arasında geriye doğru aşınma da, akarsu kaynağı yönüne doğru olan aşınmayı içerir.

Vadi Türleri Nelerdir?

Eğimin yoğun olarak görüldüğü yerlerde oluşan vadi türünün adı çentik vadidir. Boğaz vadi ise, akarsuyun akış yönünden dolayı dağı dik bir şekilde ortadan ikiye yarmasıyla oluşan vadidir. Akarsu aşındırma hızının iki tarafta farklı olmasından kaynaklanan vadiler asimetrik vadi adını alır. Diğer akarsu vadileri arasında; kanyon vadi, tabanlı vadi ve asılı vadi isimleri yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu