Okul

TBMM Hakkında Kısa Bilgi

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Cumhuriyetin yönetim merkezine verilen isimdir. Türkiye Cumhuriyeti 23 Nisan 1920 tarihinde kurulan yasama organıdır. Yasama yetkisi Türk milleti adına TBMM’ye verilmiştir. Halkın kendi özgür iradesince seçilen milletvekilleri halkı temsil etmek üzere mecliste görev almaktadır. Görev süresi boyunca hizmet eder ve hizmetlerinin devamını sağlamaktadır. Türk milleti adına mecliste söz sahibi olan vekiller dört yılda bir seçimler sonucunda göreve gelmektedir. Alınan oy esasına göre yargı organlarının genel yönetim ve denetiminde yapılır.

Mecliste görev alan vekiller anayasa tarafından dokunulmazlık alır. Bu süre zarfı boyunca kendilerine tanınan haklar doğrultusunda yaşamlarına devam ederler. Verilen haklarını yasalar çerçevesinde kullanabilirler.

İlk toplantısını 23 Nisan 1920 – ikinci toplantısını 24 Nisan tarihinde yapmıştır. Yasama, yürütme gücüne sahip olan meclis ülke yönetimi, düzenlenme çalışması sunmaktadır. TBMM tam bir güçler birliği ilkesinin simgesi halindedir. Verdiği hizmetler doğrultusunda ülke yönetiminde söz sahibi haline gelmiştir. Ulusal egemenliğin milletin olduğunu gösteren en önemli semboldür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu