Okul

Teknolojik Ürünlerin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Yaşantımızın parçası oldukları gibi hayatımızı kolaylaştırıyorlar. Her alanda kullandığımız teknolojik ürünlerin başında cep telefonu, bilgisayar, internet, televizyon geliyor. Uyanmamız ile uykuya dalmamızın arasında hep hayatımızda olur. Onlarla birlikte uyuduğumuz gibi asla varlıklarından vazgeçmeyiz. Teknolojik ürünlerin olumlu ve olumsuz etkileri daima üzerimizde olur. Faydası olan bir şeyin kullanımı artması ile zararı olduğunu inkar edemeyiz.

Teknolojik ürünlerin olumlu etkilerinin başında bize bilgiyi sunmalarıdır. Bilgisayarlarla birlikte interneti kullanmamız aradığımız bütün bilgilerin sanal dünyada paylaşılmış oluş bize aracılık ederler. Cep telefonu ile çok uzak mesafelerde olan kişilerle iletişim kurarak sorunlarımızı giderebiliriz. İnternet sayesinde milyonlarca kişi tek bir ortamda buluşarak birbirleri ile görüşebilirler.

Teknolojik ürünlerin olumsuz etkileri de azımsanmayacak kadar çoktur. İnsanlar için hayatı kolaylaştırdığı gibi bağımlılık yapacak dereceye kadar ulaşabiliyor. İnternet üzerinden yemek, alışveriş, giyim, bakım, oyun her türlü ihtiyacımızı karşıladığımız sürece ev hapsine mahkum oluyoruz. Sosyal varlık olan insanlar için asosyalleşmeye başlayan nesil ortaya çıkıyor. Spor sağlık olduğu gibi günlük hareket ettiğimiz miktar çok daha düşmüştür. Makinelere bağlı olarak insan gücüne olan ihtiyaç azalıp fakirler daha çok fakirleşerek, zenginler çok daha fazla zenginleşmiştir. Faydalı bilgiler olduğu gibi zararlı bilgilerden de sakınmadığımız sürece psikolojik olarak kişilerin gelişimlerini olumsuz yönde etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu