Okul

Tekstil Sektörünün Yol Açtığı Çevre Sorunları

Tekstil Sektörünün Çevreye Verdiği Zararlar, Tekstil Sektörünün Zararları Nelerdir

Tekstil sektörü gelişimi ile çeşitli kimyasalların kullanılarak doğaya bırakıldığı bir alandır. Tekstil alanında ülkemiz oldukça gelişmiş olup dış ülkelerle ticaret yapmaktadır. Ülkemizde üretim ve hammadde maliyetleri düşük olduğundan dolayı tercih edilebilmektedir.

Tekstil alanında kullanılan boyalar ipliklerin içi dışı çeşitli işlemlere maruz kalırlar. Suyun içinde bulunan kazanlarda bu işlemler yapılmaya devam edilmektedir. Kumaş ipliğin boyanması atık suların tekrar doğaya kanalizasyon sistemleri ile atılması büyük tehlike oluşturmaktadır.

Tekstil ürünlerinde şeritler yapılması için kullanılan boyalar bir sonraki işleminde kumaşın yıkanıp temizlenmesinde kimyasal atıkların akıp gitmesine sebep olur.

Tekstil üretim sanayisinde büyük devasal kazanlar vardır. Burada üretilen ürünler kazanlarda çeşitli işlemlere uygulanır. Sıcak su ve buharı doğaya kirli gazların yayılmasına neden olur.

Tekstil Sektörünün Çevreye Verdiği Zararlar Nasıl Önlenir
Kullanılan kimyasallar doğada çözünür halde olması önemlidir. Tekstil fabrikalarında atık sus tesisleri bulunarak doğaya karışması önlenmeli. Bacalarda filtreler kullanılması durumunda koruma sağlanmalı. Atık sular arıtma tesislerine yönlendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu