Okul

Temel Hakların Amacı Nedir

Temel haklar, insanlar arasında ayrım yapılmaksızın insan olduğu için herkese tanınan eşit haklardır. İnsanlık hakkı olarak barınma, beslenme, korunma, güvenlik, eğitim, ulaşım, sağlık, iletişim hakkı olarak ayrılmaktadır. Temel haklarına sahip insanlar insan olarak yaşama hakkına erişmiş oluyorlar.

Temel haklarda insanlar arasında dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın sağlanmaktadır. Temel hakların amacı refah bir düzeyde ve insan onuruna yakışacak şekilde yaşamlarını gerçekleştirebilmeleri için belirlenmiştir.

Sosyal olarak temel ihtiyaçları karşılanan insan toplumda insanca yama hakkına ulaşmış olur. İnsanca yaşamak insanlara verilen en temel haklardan biri olmaktadır. Temel ihtiyaçlar sosyal yaşamın gereksinimleridir. Yaşamak için gerekli olan ihtiyaçlar her insana tanınan haklar olmaktadır. Devlet güvencesinde olan bu haklar devletin vatandaşına tanıdığı haklar olmaktadır. İnsanlık hakkı savunulması ve yerine getirilmesi güven ortamı oluşturur. Adalet için gerekli olan hususlar toplumsal huzuru getirir. Eşitlik ilkesinin olması her insanın huzurla yaşayacağı vatan anlamına gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu