Okul

Temizliğin Sağlık Açısından Önemi

Temiz olmak her açıdan insanlar için önemlidir. Sağlıklı bir yaşama kavuşmak için yediklerimize, giydiklerimize ve yaşamımıza dikkat etmemiz gerektiğidir. İnsanlar adeta ağaçlara benzemektedir, atalarımız tarafından “ağaç yaşken eğilir” sözünden de anlaşılacağı henüz küçükken kazanacağımız alışkanlıkları koruyabiliriz. Bir çocuğun diş fırçalama alışkanlığını küçükken kazanmayarak gençlik çağında farkına varıp kazandığında dişleri çürümüş olur. İnsanlar sağlıklı bir yaşama ulaşabilmeleri için temizliklerine dikkat ederek özen göstermeliler.

Hayatımızın her alanında temizliğe ihtiyaç duyulur. Yemek yemeden önce ellerimizin yıkanması, dışarıdan geldiğimizde üstümüzü değiştirmeliyiz, sabah uyandığımızda elimizi yüzümüzü yıkamamız ve kişisel temizliğimizi yapmamız. Bunlar yapılmadığı takdirde hastalıklara davet çıkartarak hastalanmamız kaçınılmaz olur. Temizlik hakkında öğreneceğimiz her şey sağlığımızı korumamıza ve gelecekte sağlıklı yaşam sürmemize yardımcı olacaktır.

Büyüdükleri ortamda yaşayan insanlar birbirlerini örnek alırlar. Temiz aile içinde yaşayan kişiler kendilerini onları model alarak hareket ederler. Dişlerini fırçalamaları, ellerini yüzlerini yıkamaları model olarak aldıkları kişiler sayesinde olmaktadır. Merak edip onları yapmaları oldukça önemli olmaktadır. Ebeveynler ve büyükler olarak çocuklara temizlik alışkanlıkları kazandırmamız gerekir. Birkaç kez uyarılarak yapılacak temizlik kısa sürede alışkanlık haline gelerek siz söylemeden dahi temizlik yapmaya başlayacaklardır.

Temiz olduğumuz müddetçe mikroplardan uzak durarak hastalıklara yakalanmamızı önlemektedir. Sağlıklı bir gelecek temizlikte geçtiğinden her zaman dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu