Okul

Nüfus Sayımında Sorulan Sorular

Nüfus sayımı belirli bir bölge ve ülke içinde yaşayan insanların sayılarının belirlenmesi için yapılmaktadır. Kişilerin sahip oldukları mesleki özellikler, eğitim, çocuk sayısı gibi genel soruların sorularak belirlenmesini sağlamaktadır. TÜİK tarafından düzenli olarak belirli aralıklarla gerçekleştirilmektedir. İnsanların yaşam bölgeleri ve ihtiyaçlarına göre devletin organlarının belirlenmesi adına iyileştirme yapılmaktadır. Bölgelere ve yerlere göre hizmet verilmesi adına nüfus sayımındaki sayıları göz önünde bulundurulur. Bir çok soru yöneltilerek kişilerin bilgileri alınarak yaptırımların sağlanması için ihtiyaç duyulur.

Nüfus sayımı yapılırken memurların soruları;
Cinsiyet, yaş, hanede yaşayan kişi sayısı, yakınlık derecesi, doğum yeri, özürlülük durumu, göç varsa durumu ve nedeni, okuma yazma bilenlerin sayısı, medeni durum, yaşayan çocuklar, iş durumu, işsizlik durumu, iş arama ve aramama sebebi, asıl meslekler.

Mülkiyet durumu, oda, banyo, mutfak ve suyun konuttaki durumu.

Toplum içinde yaşayan insanları nüfuslarına yönelik gelecekteki ihtiyaçlar belirlenerek giderilmesi yapılmasıdır. Hanede çocuk sayısı öğrenilerek gelecek zamanda eğitim ve öğretim hayatında ihtiyaçların karşılanması için yeni okul, okul ihtiyaçları sağlanarak giderilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu