Okul

Termal Kamera Nedir Nerelerde Kullanılır

Termal kameralar gözle görülmeyen ama IR enerjisi kullanılarak ısı enerjisini tanımlama cihazıdır. Askeri amaçlarda olduğu gibi özel iş alanlarında rağbet gösterilerek kullanılıyor. Soğukluğu ve sıcaklığı birbirinden ayırt etmemizde yardımcı olur. Bir çok amaçta kullanılabilir. Her cisim sıcaklığına göre farklı ışınım yayar bunların tespit edilmesinde termal kameralardan yararlanılır. Gözle görülmez ancak termal kameralar yayılan ışınımları tespit ederek ayırt edebilir. Gece ve gündüz termal kameralar kullanıma uygundur.

Termal kameralarda kullanılan kızılötesi ışınlar hakkında bilgi verelim. Işığın en uzun dalga boyuna sahip renk kırmızıdır. Dalga boyu 750 nanometre ile 1 mikrometre arasında yer alır. Normal sıcaklığındaki insan vücudunda 10 mikrometre civarında ışıma görülür.

Termal Kameraların Kullanım Alanları
Askeri alanlarda kullanılır dağlık bölgede gizlenmiş canlıların vücut sıcaklıkları sayesinde tespit edilmektedir.

Isı yalıtım sistemlerinde kullanılmaktadır evden sıcaklığın çıktığı noktalar tespit edilerek kapatılır.

İnşaatlarda betonların içerisinde bulunan demirler ve küf oluşumunun tespitlerinde.

Elektrik panolarında uzun zamandır kullanılıyor aşırı ısınmış kablolar ve sorunlu sigortaların tespit edilmesinde. Riskler azaltılarak büyük zararlar oluşmasını engellemektedir.

Termal kameralar sıcaklık ve soğukluğun birbirleri ile olan ilişkilerinde daha bir çok alanda rağbet görülerek kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu