Okul

Termik Santrallerin Zararları Maddeler Halinde

Termik santraller elektrik enerjisi üretimi için kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklığa uğrayan suyun sıcaklığından itibaren ortaya çıkan buharın kullanımı ile birlikte buhar türbinleri ve pistonlu buhar makinelerini çalıştırarak büyük miktarda enerji oluşur.

Santrallerde kömür, akaryakıt, fosil ile birlikte elektrik elde edilir. Kazanların içinde bulunan suların çok sıcak halde olmasıyla buharlaşması görülür.

Termik santrallerin soğutulması için büyük miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Kullanılan sıcak sular ise tekrar doğaya bırakılır toprağa, yer altı suları, akarsular ve denizlere gönderilmektedir. Sıcaklığı yüksek miktarda olan suyun canlıların hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Akarsuların içinde bulunan ağır metallerle kirletilmektedir.

Örneğin Muğla’da bulunan termik santrali ele alacak olursal soğutma suyu olarak Çine ve Dipsiz çayları kullanılmaktadır. Soğutulduktan sonra tekrar akarsulara bırakılan su demir, sülfat birleşikleri ile birlikte akarsularda kirlilik oluşturur.

  1. Linyit kullanımı termik santrallerde kül oluşumuna neden olur.
  2. Küllerin içinde bulunan gazların hava ile karışımı sonucunda asit yağmurlarına neden olmaktadır. Yeryüzüne ulaşan küller toprak kirliliği ve bitkilerin üzerlerine düşerek ölmelerine sebep olmaktadır.
  3. Hava kirliliği oluşumuna neden olmaktadır. Bacalardan çıkan dumanlar kükürtdioksit ve azotoksit gazlarının oluşumuna sebep olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu