Okul

İşleyen Demir Pas Tutmaz ile İlgili Kompozisyon

Hayatımızda çalışmanın önemini anlatıp çalışan ve çalışmayan insanları tarif eden atasözümüzdür. Atalarımız tarafından çalışan kişinin karakteri hakkında fikirler sunulmuştur.

Hayatımıza devam etmek için sağlıklı olup giderlerimizi karşılamak içinde iş’e ihtiyacımız olmaktadır. Dünyamızda yaşamak için mutlaka insanların bir yerlerde iş bularak devamlı olarak çalışmaları gerekmektedir. Yan gelip yatarak geleceğimizi garantiye alamayız aynı zamanda ihtiyaçlarımız karşılanmamış olacaktır. Çalışmanın faydaları saymakla bitmez ruhsal ve bedensel olarak sağlığımıza kavuşuruz.

Çalışarak kendimizi geliştirdiğimiz gibi sağlığımızı korumuş oluruz. Bir iş’ten ayrılsak dahi diğerinde çalışarak hayatımıza düzenli bir şekilde devam etmekteyiz. Çalışmayan birisi ise zamanla hamlaşır bu da onun iş bulması veya iş hayatında çabuk yorularak işleri yapmasına engel olmaktadır. Çalışan kişiler takdir edilir zamanla başkaları tarafından örnek gösterilir.

Tembel olmak insanların hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Evinde tembel olarak oturan birisi işlerden uzak durmaktadır. Kişiler heveslerini kaybeder ve hiç çalışmak istemezler. Yorulmak istemedikleri gibi asosyalleşmeye başlarlar kendilerini boş işlere vererek pas tutmaya başlayacaklardır. Atalarımız çalışan ile çalışmayan için “işleyen demir pas tutmaz” demiştir.

işleyen demir pas tutmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu