Okul

Teyemmüm Kamet Rüku ve Cemaat Anlamı Nedir

Teyemmüm, suyun olmadığı ya da susuz kalınan durumlarda toprak ile abdest almaktır. Kısaca söyleyecek olursak, toprak ile kişinin temizlenmesidir. Teyemmüm, kişinin abdest veya gusül etmek için temiz su bulamadığı durum ve koşullarda, ama şehirde su aramak farzdır, su kullanmaya engel olacak hastalık gibi nedenler varsa, suyun yanında yırtıcı hayvan varsa, su kullanıldığında soğuktan hasta olma ihtimali varsa kolaylık sağlar. Temiz toprak, kum, kireç ve taş gibi toprak olan temiz şey ile teyemmüm edebilir. Abdest ve gusül için aynı şekilde teyemmüm yapılır.

Kamet, farz namazlarından önce ezanın başladığını bildiren ve ezan benzeyen sözlerdir. Yalnız kamet ezana göre daha hızlı okunur. Ezandan farklı olarak 2 kez “Kad Kâmeti’s Salâh” , namaz başladı anlamına gelen söz de söylenir.

Rükû, kısaca namaz ibadeti esnasında farz rekatlarından sonra kişinin ellerini dizlerine koyarak öne eğilmesidir. Rükunun sözlük anlamı eğilmek, beli bükülmek, yüz üstü kapanmak, boyun eğmektir. Terim olarak rükû ise namaz esnasında özel bir şekilde eğilmek demektir. Ayrıca rükû saygıyı ve alçak gönüllülüğü de ifade etmektedir. Rükû namazda kıraatten sonra gelmektedir. Rükû da sırt kamburlaştırılmaması ve başın yukarı dikilmemesine dikkat edilmelidir. Rükuda 3 defa “sübhanallahi’l-azim” denilir. Rükû tamamlandıktan sonra “semi’allahu limen hamideh” denilerek doğrulunur.

Cemaatin, sözlük anlamı insan topluluğu, kalabalıktır. Dinimizde cemaat, camide ya da ibadet yapılan ortamda imama uyularak topluluğun namaz kılması demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu