Okul

Tika Nedir Kısaca

TİKA, Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı anlamına gelir ve bu kelimelerin baş harfleridir. Ülkeler arası teknik yardım topluluğudur.

TİKA’nın amacı:

Türkiye’nin komşu ülkeleri ve Türkçe’nin konuşulduğu ülkelerin gelişmelerine ve kalkınmalarına yardımcı olmaktır. Türkiye genel olarak bu tür ülkelere sosyal alanlarda, ekonomik alanlarda, siyasal alanlarda, sağlık alanlarında yardım yapmaktadır.

Ayrıca bu tür ülkeler ile anlaşarak, proje ve program yapıp ülkelerin kendini geliştirmesinde yardımcı olmaktadır. TİKA’nın pek çok sorumluluğu vardır, Bunlar: Bağımsız ülkelerin kalkınmasına ön ayak olmak, Dünya adına ham madde üretebilmek için çaba göstermek, ülkelerle anlaşarak birçok program ve proje hazırlamak. Ekonomik ve sosyal alanlardaki programların ülke dışında düzenlemesini sağlamak, Geri kalmış ülkelere ve düzen sağlayamamış şehirlere verilecek olan hizmetin nasıl yapıldığını anlatmak ve denetlemek gibi oldukça önemli görevleri vardır.

TİKA:

Türkiye’nin komşu ülkeleri olan Yunanistan, Suriye, Bulgaristan, Mısır gibi ülkelerle işbirliği içindeyken aynı zamanda komşu olmayan ama kalkınmasına yardımcı olunması gereken; Afganistan, Azerbaycan, Filistin, Bosna, Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kazakistan, Libya gibi ülkelere yardım ve yataklık sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu