Okul

Tıp Alanında İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler

Tıp alanında yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda insanlığa çeşitli hizmetlerde bulunan kişiler olmuştur. Tıp biliminin gelişmesine ve insanların sağlıklı yaşamasına zemin hazırlamışlardır.

İbni Sina: Anatomi alanında çalışmaları ile insanlığa katkıda bulunmuştur. El-Kanun Fit-tıp isimli eserleri 12. yüzyılda dünyadaki üniversitelerde okunmaktaydı. Avrupa’da değer gören bilim insanlarının ilham aldığı eserlerdendir. Kitaplarından biri Avrupa’da Tıbbın İncil’i olarak ün yapılmıştır.

Akşemsettin: Hastalıklarda karantina mantığını açıklamıştır. Hastalıkların yayılmadan karantina altına alınarak korunması hedeflenmiştir. Pastör’den önce mikropları ve karantina mantığını ortaya atmıştır.

Farabi: Tıp alanında yoğun çalışmalarda bulunmuştur. Farmakoloji, fizyoloji, anatomi, nöroloji, psikoloji, biyoloji gibi tıbbın bir çok dalında katkılarda bulunmuştur.

Ali Bin Abbas: 10. yüzyılda ilk kanser ameliyatını gerçekleştiren bilim adamıdır. Diyetisyenlik, tıbbi malzemeler, kılcal damalar, doğum boyunca rahim hareketlerine yönelik araştırma yapmıştır.

El-Razi: Cerrahi ameliyatlarda kullanılan sütur malzemelerini hayvan bağırsaklarından yapmıştır. Tıp dünyasında bir çok deney ve gözlem yapılmıştır.

İbnü’n Nefis: Mikroplar üzerinde araştırma yapmıştır. Kalp ve akciğer arasındaki bağlantıyı tespit ederek kan dolaşımı hakkına araştırma yaparak eserler bırakmıştır. Kalbin kanı pompalayarak kirli kanı tekrardan akciğere ulaştırdığını açıklamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu