Tıp Alanında İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler

Tıp alanında yapılan araştırma ve çalışmalar sonucunda insanlığa çeşitli hizmetlerde bulunan kişiler olmuştur. Tıp biliminin gelişmesine ve insanların sağlıklı yaşamasına zemin hazırlamışlardır.

İbni Sina: Anatomi alanında çalışmaları ile insanlığa katkıda bulunmuştur. El-Kanun Fit-tıp isimli eserleri 12. yüzyılda dünyadaki üniversitelerde okunmaktaydı. Avrupa’da değer gören bilim insanlarının ilham aldığı eserlerdendir. Kitaplarından biri Avrupa’da Tıbbın İncil’i olarak ün yapılmıştır.

Akşemsettin: Hastalıklarda karantina mantığını açıklamıştır. Hastalıkların yayılmadan karantina altına alınarak korunması hedeflenmiştir. Pastör’den önce mikropları ve karantina mantığını ortaya atmıştır.

Farabi: Tıp alanında yoğun çalışmalarda bulunmuştur. Farmakoloji, fizyoloji, anatomi, nöroloji, psikoloji, biyoloji gibi tıbbın bir çok dalında katkılarda bulunmuştur.

Ali Bin Abbas: 10. yüzyılda ilk kanser ameliyatını gerçekleştiren bilim adamıdır. Diyetisyenlik, tıbbi malzemeler, kılcal damalar, doğum boyunca rahim hareketlerine yönelik araştırma yapmıştır.

El-Razi: Cerrahi ameliyatlarda kullanılan sütur malzemelerini hayvan bağırsaklarından yapmıştır. Tıp dünyasında bir çok deney ve gözlem yapılmıştır.

İbnü’n Nefis: Mikroplar üzerinde araştırma yapmıştır. Kalp ve akciğer arasındaki bağlantıyı tespit ederek kan dolaşımı hakkına araştırma yaparak eserler bırakmıştır. Kalbin kanı pompalayarak kirli kanı tekrardan akciğere ulaştırdığını açıklamıştır.

CEVAP VER

Yorum*
İsminiz*