Okul

Kurunun Yanında Yaş da Yanar Anlamı

Hatalı davranışlardan dolayı tek kişi mesul tutulmaz, suçlunun yanında yer alan diğer kişilerde zarar görür. Örneğin çalışma arkadaşlarımız ile bir proje üzerinde ilerlerken yapacağımız yanlış bir hatadan dolayı bedelini hepimiz öderiz. Birlik beraberlik içinde olunduğu sürece insanlar yaptıklarının karşılığını çevresindekilere zarar vererek görürler. Belli bir grup içinde olursak eğer hata yapanında yanında diğerlerinin de zarar göreceğini unutmamalıyız.

Hatalar topluma mal ediliyorsa eğer hatayı insanlar kendilerinde aramalılardır. Suçsuz oldukları halde dahi insanlar suçlu görülür. Birilerinin yaptığı işler birbirlerine yönelmekteydi. Suçlunun yanında olunduğu sürece onun yapacağı işlerden dolayı arkadaşları da zarar görür. İnsanların yaptıkları hatalardan dolayı başkaları sessiz kalması onlarında ceza almasına neden olur. Uyarmaları ve doğruları göstermeleri gerekli olmaktadır. Yapılan işler oldukça önemli olup bunlara dikkat edilerek zararların görülmesi de engellenir.

Örneğin çocuklar top oynarken cam kırması suçun hepsine kalmasına neden olur. Topu atanın yanında onunla oynayanlarda suçlu olarak cezasını çekerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu