Okul

Toplu Taşıma Araçları Nelerdir

Toplu taşıma araçları toplumun büyük kesimine hitap eden ulaşım araçlarından oluşmaktadır. Bir yerden bir yere giderken toplum içinde yaşayan kişilerle ortak kullanılan ulaşım araçlardır. Örneğin otobüs ile yolculuk yaparken bizimle birlikte bir çok kişi yolculuklarını yaparlar. Toplu taşıma adı bir çok kişi ulaşım araçlarını kullanması adına gelir.

Otobüs: Günümüzün en yaygın taşıma aracıdır. Kent, küçük yerleşim yerleri ve köylerde yolcu taşımak için kullanılır. Tüm dünyada tercih edilen taşıma aracı olmaktadır. Maliyeti az ulaşımı kolay olmasından tercih edilmektedir.

Teleferik: Genelde dağlık alanlarda yolcuların taşınması için iki direğin arasına çekilen çelik kablolardan yararlanılarak yolcular kutu benzeri yapıya binerek taşınır.

Tramvay: Kent içlerinde sokaklar arası yolcuğun daha kolay yapılabilmesi için raylar üzerine döşenmiş araçtır. Genelde elektrik ile çalışırlar.

Vapur: Denize kıyı olan noktalardan başka bir kıyıya ulaşım sağlanması için kullanılan deniz aracıdır.

Yolcu uçağı: Şehir ve ülkeler arasında yapılacak olan yolculuklarda kullanılan havayolu aracıdır. Yüzlerce kilometreyi çok hızlı bir şekilde tamamlayarak ulaşımı sağlar.

Hızlı tren: Tren rayları üzerinde hareket eden, kentler arası yolcuğu kısa zaman içerisinde tamamlayarak karayolu aracıdır.

Gondol: İtalya’ya özgü küçük teknelerin insan gücü ile nehirde yolcu taşmasını sağlayan deniz aracıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu