Okul

İslam Güzel Ahlaktır Anlamı ile İlgili Kompozisyon

İslam dini, barışın, merhametin ve huzurun dini olarak insanlara gönderilmiştir. Tüm dünyada hızla yayılarak güzel ahlakı insanlara aşılamıştır. Temelinde hoşgörü ve merhamet vardır. Kötülükten uzak tamamen saflık ve temizlikle dolu dindir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, hayatı boyunca İslam dinini tüm dünyaya yayılması için mücadele etmiştir. Hoşgörünün, ahlakın ve güzelliklerin yaygınlaşması için kendisinden sonra bir çok alim insan bu yolda hareket etmiştir

Müslümanların güzel ahlaka sahip örnek kişilik olmaları gerekmektedir. Toplum genelinde davranışları, hal ve hareketleri her zaman diğer mümin arkadaşına örnek olmalıdır. İslam dinini kabul eden kişiler Peygamber Efendimizin, güzel ahlakını benimsemeleri gerekmektedir. Ahlak sahibi insanlar toplum içinde sevilir değer görürler. Güzel ahlaka sahip olan kişiler Müslümanlığı tam anlamıyla yaşarlar. Hayatı anladıkları gibi geleceklerine yatırım yaparlar. Kendilerine ve çevresindekilere sevgi, saygı, merhamet gibi duyguları aşılarlar. Hoşgörü dini olan İslam dininde şiddete ve kötülüklere yer yoktur. Ahlak ilkeleri doğrultusunda her Müslüman çevresindekine örnek olmalıdır. Salih insanlar birbirinin hatalarını yüzüne vurmazlar sessizce uyarır yol gösterirler.

Güzel ahlaka sahip olmak için saygılı olmak, yalandan, riyadan, iftiradan, gıybetten, dedikodudan, kıskançlıktan, hasetlikten uzak durmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu