Okul

Toplum Medyayı Nasıl Yönlendirir

İstenilen türde haberin yapılması insanların etkisinden dolayı gerçekleşmektedir. Medya ilgisiz haber yaptığında ömrü kısa olup toplumun merak ettiği ve ilgilendiren konulara yoğunlaşmalıdır.

Medya iletişim araçlarının en gelişmişi olmaktadır. Aklımıza ilk gelen kaynaklar olmaktadır. Topluma gerekli bilgileri aktararak bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır. Haberleri hazırlayarak insanlara duyurmak için televizyon, radyo, internet gibi iletişim ağlarını kullanmaktadır.

Toplum sahip oldukları bilgileri görmek için medya üzerinde baskı oluşturmaktadır. Kazanç sağlayan medya kurumları ise bu durumu toplumun istekleri üzerine çalışmalarına devam eder. Örnek vermek gerekirse yurdumuzda kutup ayıları hakkında haberlerin anlatıldığı görülmemiştir. Bunun üzerine ülkemizde kutup ayısı olmadığından dolayı haberin yapılması toplum üzerinde olumsuz etki bırakmaktadır.

Bizi ilgilendiren önemli haberlerin gündemde olması gerekmektedir. Şiddet, iş kazası, trafik kazası, meclis haberleri, açıklamalar, ulusa sesleniş gibi değer taşıyan olaylar yansıtılmaktadır. Sıklıkla yaşanan haberlerden olduğundan dolayı ülke gündeminde gerçekleşen olayları göstermesi konusunda etki yaratmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu