Okul

Toplumsal Hayatı Düzenleyen Kurallara Örnekler

Toplum içinde yaşayan insanların hayatını düzenleyen temel kurallar var. Bunların kullanımı bu kuralar niteliğinde genişleyebilirler. Toplum hayatındaki kurallar yazılı ve yazısız şekilde olması mümkündür. Toplum içinde hukuk, ahlak, görgü, din ve gelenek göreneklerden oluşmuş hayatı düzenleyen kurallar görülür.

Hukuk Kuralları: Bunlar yazılı kurallar olup kolluk kuvvetler tarafından denetlenir. Devlet ve insan arasındaki ilişkiler sağlayarak insanları sınıflandırır.

Ahlak Kuralları: Toplum içinde bireylerin cinsiyetlerine ve çevrelerine uyarak ahlak kurallarını yerine getirmeleri gerekir. Bunlar eğitimli ve görgülü şekildedir.

Görgü Kuralları: Bireylerin yaşadıkları toplum içinde birbirlerinin hayatlarına saygı göstererek yaşamalarıdır. Toplum içinde her kişi kendisinden sorumlu olup davranışların yapılmasına izin verilmezler. Toplum kurallarına aykırı durumlar içinde kaba, çirkin ve yanlış tabir edilir.

Din Kuralları: İnsanların benimsedikleri dinler doğrultusunda yasaklara ve emirlere dikkat ederek kendi hayatını şekillendiren kurallardır.

Gelenek ve Görenekler: Toplumda insanlar birbirlerine uygun şekilde yer arar. Gelenekleri ve görenekleri doğrultusunda hal ve hareketlerine dikkat ederler. Bunlar onların yaşamlarını şekillendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu