Okul

Toplumsal İlişkilerde Uyulması Gereken Görgü Kuralları

Günlük hayatımız belli bir düzende devam ederken devamlılığının sağlanması için herkesin uyması gereken ortak görgü kuralları vardır. Gün içinde zamanın işleyişinde insanların birbirlerine karşı gösterdikleri saygıya “görgü kuralları” denir. Evimizde, iş yerinde, okulda, çevremizde görgü kuralları geçerli olur. Birden çok kişinin yaşamının sürdürdüğü her noktada bu görgü kuralları geçerlidir.

Bize ya da toplum için yapılan hizmetlere karşılık teşekkür etmeliyiz.

Karşılaştığımız insanlarla güzel davranmalı selam verdikleri zaman selamlarını almalıyız.

Bir yere davet edildiğimiz zaman davet edildiğimiz yere katılalım, mümkünse bütçemizi uygun bir şekilde ayarlayarak devam edelim.

Hasta ziyaretini kısa tutmalı, hastayı yormamalı, şifa dilediklerimize güzel sözler söyleyerek mesut etmeliyiz.

Hareket halindeyken çevremizdeki insanlara çarpmamalı, dikkatli bir şekilde rahatsızlık vermeden yolumuza devam etmeliyiz.

Toplum içinde konuşmalarımıza dikkat etmeliyiz. Küfür argo gibi sözcükler toplum içinde rahatsızlığa sebep olacağından kibar nazik ve ölçülü konuşmalıyız.

İnsanların bize, ailemize güzel davranmasını istiyorsak eğer bizde onlara o şekilde davranmalıyız. Güzel davranışlarda bulunduğumuz takdirde herkes kendisini düzeltir görgü kurallarına uyum sağlamış olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu