Okul

Toplumsal Yaşam Neden ve Nasıl Oluşmuştur

Toplum içinde bireyler yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bir arada olmaya ihtiyaçları olur. Toplumun en küçük yapı birimi olan bireyler toplu halde yaşadıklarında toplumu oluştururlar. İnsanlar temel ihtiyaçlarını yaşadıkları toplum içinde kişilerin sahip oldukları özelliklerle karşılar.

İnsanlar kendi başlarına sağlık, eğitim, barınma, giyim, yiyecek ihtiyaçlarını tek başına karşılamakta zorluk çekeceklerinden toplum içinde yaşamayı tercih ederler. Bir kişi sağlık alanında hizmet verirken diğer kişi giyim, yiyecek alanında çalışma yaparak toplumda rol üstlenir. Toplumsal harekat insanları kültürel anlamda bir arada tutarak gelişme kalkınma göstermelerinde etkili olur. İnsanoğlu yaşamının ilk günlerinden itibaren toplu halde yaşamışlardır. İhtiyaçlarını birlikte yaşayarak gidererek daha düzenli yaşamın içinde olmuşlardır. Sorun ve sıkıntıların önüne geçilmesinde çaba gösterilerek hareket edilmelidir.

Toplumsal yaşamda insanlar yalnız yaşamayacan canlı olmaları da etkilidir. Birlik içinde bir arada olup zaman geçirmeleri onları devamlı aynı noktalara toplamış toplumsal yaşamın temelini oluşturmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu