Okul

Toplumun Temel İhtiyaçlarının Karşılanmaması Durumunda Hangi Sorunlarla Karşılaşabilir

Toplumun en temel ihtiyacı yaşamaktır. Beslenme, barınma, sağlık, eğitim haklarını ararlar. Devlet tarafından karşılanması gereken haklar olarak bilinmektedir. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için temel ihtiyaçlara gerek duyarlar. Karşılandığı takdirde yaşamsal ihtiyaçlarını giderebilirler. Ancak karşılanmaması durumunda sorunlar kendini göstermeye başlar.

Bir ulusun çatısı altında yaşayan insanların ihtiyaçları karşılanmaması ile kaos ortamı yaratılır. Barınma, beslenme, güvenlik olmadığı takdirde herkes kendi kurallarıyla yaşar. Güçlü olan insanlar mazlumu ezer. İnsanlar birbirine saygı göstermezler. İhtiyaçlarını karşılamak için başkalarını ezmekten çekinmezler. Toplumsal gruplar ortaya çıkar. Kendi kanun ve yasalarını ortaya koyarak yönetmeye çalışırlar. İnsanlar üzerinde baskı kurduklarından huzur ortamı kalmaz. Güvenlik güçlerinin eksikliği suç oranının artışına sebep olur.

İnsanlar kendileri için bir yuva isterler. Kötü hava şartlarından korunmak ve aile ortamında yaşamını sürdürebilmek için gerek duyarlar. İnsanların temel ihtiyaçları olarak bilinmektedir. Giderilmediği takdirde toplumsal sorun ve sıkıntıları beraberinde getirir. İhtiyaçlar bireylerin gereksinimlerini karşılamak için vardır. Yaşamsal faaliyetlerin devam ettirebilmesi için bunların tespit edilerek giderilmesi gerekir. Günümüzde Afrika, Suriye gibi ülkelerde insanların ihtiyaçları karşılanmamakta. Zor şartlar altında yaşam sürdürdükleri gibi küresel sorunları beraberinde getirmiştir. Devlet halkın sorunlarını çözmekle yükümlüdür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu