Okul

Kolonya Nasıl Yapılır Hangi Maddelerden Hazırlanır

Kolonya evimizde, lokantalarda, hizmet verilen bir çok yerde kullanılmaktadır. Türk kültüründe kolonya önemli yere sahip olmakta bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bayramlarda, özel günlerde, hasta ziyaretlerinde mutlaka kolonya getirilir. Kültürel öğelerimizden biri haline gelmiştir.

Kolonyanın içinde bulunan ana madde etil alkoldür. Beraberinde kolonyaya ilaveten limon suyu, gül suyu, tütün özü gibi çeşitli koku verici maddelerde ilave edilmekte. Güzel kokmasının sebebi ise içine ilave edilen farklı esanslar olmaktadır. Her biri farklı kokuya sahiptir.

Kolonya nasıl yapılır?

Kolonya yapılırken mililitrelik beherler ile etil alkol kolonyanın içine ilave edilir. Alkol miktarı o kolonyanın derecesine göre ayarlanır.

Örneğin 80 derecelik 1 litre limon kolonyasına için ilave edilecek maddeler;
883 mililitre etil alkol
15 mililitre limon esansı
152 mililitre damıtılmış su

Limon esansı karışımın içinde çözülerek kokusunu verir. Normal aldığımız limon kolonyası kullanıma hazır hale gelir. Çözelti süzülerek kolonya yapılır. Üretim alanında da ince hesaplamalar sonucunda kolonya yapılmaktadır.

Eczanelere gittiğiniz zaman büyük cam sürahilerin içerisinde limon kolonyalarını görebilirsiniz. Bunlar elde karışımlar sayesinde yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu