Okul

Toprağın İnsan Hayatı İçin Önemi

Toprak canlı yaşamının devam ettirilmesi için en önemli kayaç türüdür. Dünya üzerindeki canlılar besin ihtiyacını toprak üzerinde tarımın yapılmasıyla karşılamaktadır. Yetişen bitkiler ve otlar sayesinde canlılar beslenerek gelişme göstermiştir. İnsanlar için yetiştirebilecekleri alanları oluşturmuştur. Toprağın varlığına zarar veren unsurlar kirletilmesi ve erozyona uğramasıdır. Toprağın verimliliğini kaybederek olumsuz etkilenmesi bunlardan biridir.

Toprağın verimli olmasıyla o bölgede nüfusta aynı oranla artış gösterir. Ekim ve biçimin yapıldığı verimli topraklarda artış göstererek insanlar bu bölgede yaşamı tercih etmektedirler.

Toprak temizleyici görevi de görü. Ölmüş canlılar, bitkiler zaman içinde toprakla karışarak küçük parçalara ayrılarak toprakla bütünleşir. Dünya üzerindeki kirlilik bir noktadan sonra bu sayede temizlenmiş olmaktadır. Doğada her türlü ihtiyacımızı karşılamaktadır.

Ekosistemin önemli parçası olmaktadır. Toprak sayesinde faaliyet göstererek canlılar beslenir, atıklar toprağa karışarak zaman içinde yok oluşa neden olur. Canlıların yaşamı için büyük öneme sahip olan suyunda depolaması olmaktadır.

Toprak sayesinde binlerce çeşit türlü bitki üretmektedir. Bu sayede bitkilerde dünyadaki bütün canlıların beslenme ihtiyacı karşılanmış olur. Dünya üzerinde %21’lik geri kalan kısım balık, et ve et ürünlerinde karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu