Okul

Atatürk’ün Devrim Anlayışı Nasıldır

Atatürk devrimleri gerekli ve gerçek anlam taşıyan devrimler olması özelliği ile bilinir. Hızlı bir şekilde hayata geçirilmeleri de taşıdıkları önemi gösterir. Hızlı bir şekilde hayata geçirilmeleri ve uygulanmaları kısa sürse de adım adım her ayrıntısı özenle düşünülmüş, detaylandırılmışlardır. Atatürk’ün muhteşem zekâsı ve dâhiyane fikirleri ile önemli bir hazırlık evresinden geçirildikten sonra uygulanan devrimler büyük bir önem taşımaktadır.

Atatürk Devrimleri ve Amaçları
Atatürk ülkesinin ve milletinin yararına olabilecek her düşüncesini hayata geçirmeyi planlamış bunu en ince ayrıntısına kadar planlamıştır. Önemli hazırlık evrelerini atlattıktan sonra hayata geçirdiği içinde devrimler amaçlarına ulaşmıştır.

Atatürk ekonomik, siyasi ve kültürel açıdan tarttığı araştırdığı düşüncelerini hayata geçirirken halkın faydasına olmasına özen göstermiştir. Halkın yararına olabilecek düşünceler devrim olarak hayata geçirildiğinde hızlı ve doğru kararlar olarak görüldüğü için devlet tarafından da desteklenmiş, çabuk benimsenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimlerinin amacı modern bir topluma ulaşmaktır. Yaşadığımız ve günümüzdeki hayat standartlarına ulaşmamızın en temel sebeplerinden biri bu devrimlerdir. Atatürk ileri görüşlülüğü sayesinde hem değer yargılarına sahip çıkabilen, dinine ve örflerine saygılı ve aynı zamanda modern bir toplum yapısı oluşturulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu