Okul

Trafik Kurallarına Neden Uymalıyız

Trafik kuralları, toplum içinde yaya ve sürücülerin can ve mal güvenliğinin sağlanması için hazırlanmıştır. Trafik kurallarına uymak kazaların ve yararlanmaların önüne geçebileceğimizi gösterir. Kurallara uymadığımız zaman kendimizin ve karşımızdakinin can ve mal kaybına açmış oluruz. Trafik kazalarının en başında kurallara uymamak gelir. Uzman kişiler tarafından trafikte olası bir kazanın önlenmesi için hazırlanmışlardır.

Trafikte olan herkesin kurallara uyum göstermesi gereklidir. Kazaların oluşmasının en büyük sebepleri alkollü araç kullanma, uykusuz ve yorgun yola çıkmak, aşırı hız, hatalı sollama ve yakın takipten dolayı meydana gelmektedir. Ölümlerin sebepleri ise emniyet kemerinin kullanılmamasından kaynaklıdır.

Kurallara uymak bir şey kaybettirmez ama kazandırır. Yaşam verir, hayat verir, gelecek verir bizlere. Amacımız güvenli olarak bir yere gitmek değil mi? Zamanla yarışa girerek kazalara sebep olmamalıyız. Trafikte bir anlık dikkatsizlik ömür boyu pişmanlıktır. Yapacağınız ufak bir hata insanların yaralanarak ölmelerine sebep olabilir. Bunların önlenmesi için dikkatli olunması gerekmektedir.

Trafikte işaretler ve levhaların anlamını bilmeliyiz. Önümüze çıkabilecek olan sorunlara karşı bu sayede önlem alınması mümkündür. Ulaşım kolaylıktır ama kurallara uyulduğu sürecedir.

Toplu taşıma araçlarında yolculuk yapılınca sürücünün dikkati önemlidir. Yapacağımız ufak hareketler dikkatini dağıtarak kazalara neden olabilir. Toplu taşıma araçlarında yok ama özel araçlarımızda emniyet kemerlerini mutlaka takmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu