Okul

Trafik Levhalarında Üçgen Kare Yuvarlak Ne Anlama Gelir

Trafik işaretleri bilgi olup sürücü ve yayalar için önemlidir. Levhaların şekilleri yuvarlak, üçgen, dikdörtgen ve kare gibi şekiller almaktadır. İşaretler kendilerine göre çeşitli anlamlar taşımaktadır. Trafik işaretleri trafiğin dili olarak bizlere yol gösterir.

Dikdörtgen ve kare levhalar: Trafiğin akışını düzenlenmekte bildiri veren levhalardır. Yol ve trafik hakkında bilgi vererek ilerleyen zamanlarda karşılaşacaklarımızı gösterir. Geçiş olmayan yol kavşağı, kavşak öncesi şerit bildirimleri, il girişi ve il çıkışı, devlet sınır levhası, coğrafi bölgeleri gösteren levhalar, telefon, tamirhane ve benzin istasyonu gibi yardımcı levhalar daha dikdörtgen olmaktadır.

Eşkenar dörtgen levhalar: Uyarı olarak karşımıza çıkabilecek tehlikeli durumlardan haber verir.

Yuvarlak levhalar: Yayaların ve sürücülerin trafik hakkında bilgi almasına yarayan levhalardır. Örneğin kamyon, otobüs, treyler, yaya, at arabası, motorlu taşıtlar giremez, sola dönüş, mecburi dönüş, yaya yolu, azami hız gibi bildirimlere yer verilir.

Üçgen levhalar: Trafik kuralları ve yollar hakkında bilgi verir. Yol hakkında verdiği bilgiler ile karşılaşabilecek sorunlara karşı çözümlere ulaştırır. Tehlikeli viraj, yol çalışması, sollama işaretleri buna dahildir. Tehlikeli durumlar üçgen levhalarda belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu