Sorular Cevaplar

Trafikte Hız Kurallarına Uymanın Önemi Nedir

Trafik araçların ve yayaların kullanıma sunulmuş yollardır. Trafikte sürücülerin kurallara uyması olası kaza durumlarını azaltmaktadır. Mühendisler tarafından yolun analizi yapılarak hız sınırları belirlenir. Olası durumlara karşı yoldaki ideal hız sınırı belirlenerek kazalar azaltılır. Trafikte her araç için belirlenen hız sınırı ortaktır.

Trafikte hız sınırlarına uymazsak eğer kaza olayları yaşanır. Araç bir hız sınırından sonra kontrolden çıkar sürekli trafik kazaları yaşarız. Can ve mal kaybı oranı artar. Acele işin olan son hızda yolculuk yapmak ister. Hız kurallarına uymayanlara cezalar caydırıcı etki yaratmaktadır. Gereğinden fazla hız yapan kişiler radar sistemlerine ve polislerin takibine yakalanarak cezalar yazılır. Direksiyon başındaki sürücüler kurallara uyarsa yaşanan can kayıpları ortadan kalkar. Kurallar düzenleyici ve denetleyici özelliğe sahiptir. Araçlar belli bir hızda yollarda seyir halinde yol alabilirler.

Geç olsun ama zor olmasın. Yollar kurallara uyan sürücülerin yoludur. Kendimiz kaza yaparak başkalarının hayatını da tehlikeye atarız. Hız sınırını aştığımızdan dolayı frenlerimiz belirli bir mesafeye kadar etkili olabilir. Şehir içinde önümüze çıkacak bir çocuğa çarpmamız kaçınılmaz olur. O yüzden hız sınırları frenlerimize uygun olarakta belirlenir.

Hız sınırına uymazsak neler olur?
Kışın kaygan yollarda araçlarımız kayar kaza yaparız.
Hız sınırından aniden önümüze biri çıkabilir.
Kazalara ve ölümlere sebebiyet verebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu