Okul

Tropikal Yağmur Ormanlarının Görüldüğü Yerler

Tropikal yağmur ormanları yıl boyunca devamı yağış alır. 1750-2000 mm yağış alır. Yüksek yağıştan dolayı karakterize olan ormanlardandır. Bölgede geniş yapraklı ağaçlar kendisini gösterir. Devamlı yeşillik içinde olup kar yağışı görüşmez. Yıl boyunca yapraklar dökerek diğer tarafından yenilerini büyütürler. Yeşillik yıl boyunca hiç kendini kaybetmeden tropikal yağmur ormanlarında kendisini gösterir. ekvatora yakın bölgede görülür.

En büyükleri Güney Amerika’da Amazon nehri’nin havzasında, Afrika’da Kongo Nehri’nin havzasında ve Güneydoğu Asya’nın büyük kısmında tropikal iklim hakim olup burada yağmur ormanları görür. Çeşitlilik bakımından burada 100’den fazla tür ağaç yetişimi sağlanır. Geniş yapraklı ve ağaç dökmeyen yapraklara sahiptir. Çam ağaçları ve eğrelti otları çok nadir bulunur.

Tropikal yağmur ormanlarında bol yiyecek olması canlı çeşitliliğinde çok olmasına sebeptir. Bir çok türden canlı orman girmemiş bu ormanlarda yaşamlarına devam eder. Günlerce yağmur yağdığı bilinip canlılar yaşamlarını böyle sağlarlar. Kertenkele, fare, maymun, sıçan, yılan, uçan, tırmanan böcekler, ayılar, timsahlar sık görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu