Okul

Tsunami Nedir Kısaca

Deniz tabanında biriken enerjinin belli bir şekilde açığı çıkarak büyük su kütlelerinin harekete geçirmesi sonucu ortaya çıkan dev dalgalara tsunami denmektedir. Japoncadaki karşılığı liman dalgası olan tsunami, yeraltı depremleri sonucu görülebileceği gibi taban çökmeleri, zemin kaymaları, büyük patlamalar gibi başka türlü yeryüzü olaylarından da etkilenebilir. 1896 yılında Japonya’da meydana gelen tsunami felaketi nedeniyle 21000 kişi hayatını kaybetmiştir. Bütün dünyanın tsunami sözcüğü ile tanışması da bu tarihe tekabül eder.

2004 Tsunami Faciası

2004 yılında merkezi Endonezya kıyıları olan 9,1’lik bir depremin ardından bölgede kıyı devletlerini vuran tsunami dalgaları ortaya çıktı. Depremin tetiklediği dalgalar kıyılarda otuz metreye varacak kadar yükseldi ve Hint Okyanusu’nda büyük bir facia yaşanmasına neden oldu. Onlarca ülkeden yüzbinlerce insan hayatını kaybederken dünya tsunami gerçeğiyle bir kez daha karşı karşıya kaldı. Endonezya, Tayland, Hindistan, Sri Lanka bu ülkelerden yalnızca birkaçıydı. Başlatılan yardım kampanyaları ile dünya tarihin en büyük doğal felaketlerinden birinin yaraları sarılmaya çalışıldı.

Bunun yanı sıra 2011 yılında pasifik okyanusunda meydana gelen bir deprem nedeniyle Japonya’yı vuran tsunami dalgaları ciddi can ve mal kaybına neden olurken nükleer kazalara da zemin hazırladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu