Okul

Ortopedik Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Ortopedik engelliler doğuştan veya doğuştan sonra engelli olmalarıdır. Çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalarak yaşamlarına devam ederler.

Engellilerin Karşılaştığı Sorunlar

Fiziksel sorunlar
Dünya üzerinde yaklaşık 600 milyon engelli yaşamaktır. Her geçen gün artan sayı insan yaşamını olumsuz şekilde etkilemektedir. Engellilerin en başta alt ve üst geçiş sorunları ile karşılaşır. Ulaşım alanında bir noktadan başka yere gitmek istediklerinde devamlı engellerle karşılaşmış olurlar. Sakat olan birinin geçişi için asansör ve yürüme engelliler için düz kaldırımlar yetersiz olmaktadır. Kaldırımlar ve yollarda geçiş alanları engellilere yönelik yapılmamıştır. Yeni yeni yapılandırmalar yapılmasına rağmen bir çok bölgede yetersiz görülmektedir.

Engelliler kendilerine araç almak, satmak ve değiştirmek istediklerinde oldukça çok uğraşırlar. Yasal düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Park yerleri engeller için yetersiz olmaktadır. Engelli kişiler için ayrılan yerlere başkalarının park etmesi sıkıntı yaratmaktadır.

Engelli şoförler hareket kabiliyetleri yeterli olmadığından dolayı yavaş hareket edebiliyorlar. Hoşgörülü davranarak engelli insanlar için engel olmamalıyız.

Ekonomik Sorunlar
Ülkemizde engelli olan bir çok vatandaş çalışma fırsatı yakalayamıyor. Ailelerine yük olduklarından dolayı evlat büyütmek zor oluyor. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamamak beraberinde ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamaz oluyorlar. Devlet tarafından maddi desteğin sağlanmaması halkın sıkıntı yaşamasına sebep olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu