Okul

Tundra İkliminin Görüldüğü Yerler

Tundra iklimi Kuzey Yarım Küre’de 60 derece civarında görülen iklimdir. Avrupa’nın kuzey kıyıları, kuzey Sibirya, kuzey kanada bölgelerinde sıklıkla görülür. Ülkemiz coğrafi ve stratejik olarak önemli konumdadır. Bu nedenle ülkemizde ekonomik faaliyetler gerekse iklim özellikleri ve bitki örtüsü bölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye sınırları içerisinde iklim çeşitliliği görülmektedir. Farklı bitki örtüsü ve iklimler çeşitli meyve ve sebze yetiştiriciliğine olanak sunar. Tundra ikliminin görüldüğü yerler hakkında bilgi vereceğiz.

Tundura iklimi kutup bölgelerine yakın olan yerlerde daha çok görülür, Kuzey kıyıları 60-70 enlerinde yüksek olan kesimlerde görülmektedir.

İklimin hakimiyet sürdüğü yerlerde ortalama sıcaklık haylice düşüktür. En sıcak dönmelerde dahi dereceler 10’un üstüne çıkmamaktadır. Güneş ışınlarının geliş açısına bağlı olarak yerler fazla ısınmaz.

Tundra ikliminde yıllık yağış 250 milimetre aralığında seyreder. İklimin yağışı genelde kar şeklindedir.

Tundra ikliminin bitki örtüsü de Tundra bitki örtüsüdür. Bodur ve cılız çalılardan oluşmuştur.

İklim tipinin görüldüğü yerlerde yaz mevsimi sıcaklık değerleri sıfırın üzerine çıkması sonucudna donmuş toprak çözülür.

Tundra iklimi nerelerde görülür?

Yoğunlukla Avrupa kıtasının kuzey kesimlerinde görülmektedir. Kuzey Sibirya, Kuzey Kanada, Grönland Adasının kıyılarında rastlanır. Soğuk bölgelerde hakimiyet kurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu