Okul

Türkiye’de Kullanılan Enerji Kaynakları Nelerdir

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili, iç denize sahip olan ve üç iklim görülen vatandır. Kara coğrafyasında bakımından yükseltilere sahiptir. Batıdan doğuya doğru yükseltiler artış göstermektedir. Doğuda bu sebeple akarsular yüksek akış gücüne sahip olarak denizlere dökülürler.

Yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça verimli topraklardır. Enerji ihtiyacı karşılanmasına yönelik yararlanılmaktadır. Doğal kaynaklar olarak fosil ve yenilenebilir kaynaklarda olsa az miktarda bulunarak kullanılmakta.

Türkiye’de kullanılan enerji kaynakları şunlardır:

Fosil enerji kaynakları
Petrol
Doğalgaz
Kömür

Yenilenebilir enerji kaynakları
Su enerjisi
Güneş enerjisi
Rüzgar enerjisi
Jeotermal enerji
Elektrik enerjisi

Zonguldak ili yeraltı madenleri bakımından oldukça zengindir. Çıkartılan kömür sayesinde hem ülkemizin ihtiyacı karşılanıyor hem de yurtdışına satılıyor. Ekonomik alanda oldukça zengindir. Taş kömürü, linyit enerji kaynağı olarak kullanılır. Doğalgaz ihtiyacımızı yurtdışından ithal etmekteyiz. Elektrik enerjisinin bir kısmı ithal edilmekte.

Ülkemizde hidroelektrik ve jeotermal santralleri oldukça yaygındır. Akarsulardan yararlanarak barajlar kurularak elektrik enerjisi sağlanmaktadır.

Fosil yakıtlar az miktara çıkartılmakta. Doğu bölgesinde petrol rafineleri çok az bulunur. Petrol ihtiyacının büyük kısmı yurtdışından ithal edilmektedir.

Tarım ve sanayi bakımından gelişmiş bir ülkede yaşamaktayız. Tarımcılıkta bölgelerimiz yurtdışına bir çok ürün ithal eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu