Okul

Türkiye’de Turizm Faaliyetlerinin Gelişmesi İçin Ne Yapılabilir

Turizm ülke ekonomisinde önemli yere sahiptir. Hem yerel halkın kalkınmasını sağlar hem de insanların gezip göreceği bir çok yer olur. Ülkenin tanıtımı için her yıl milyonlarca liralık reklam harcamaları yapılıyor. Yurtdışından gelen turistler referansımız olduğu gibi döviz açısından katkı sağlamaktadır.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olarak tatil imkanı tanımaktadır. Medeniyetlere ev sahipliği yapan ülkemizde akarsu, göl, yer altı ve yerüstü su kaynakları turistleri kendisine çekmektedir. Tarihi eserlerimiz ziyarete insanları çekmektedir. Gelişen ülkede ekonomik anlamda gelişmeler sağlanır hale gelir. Turizm ülkenin doğal güzelliklerinden elde edilen gelir olmaktadır. Turizm faaliyetlerini ne kadar iyi şekilde yaparsa gelişmeler o kadar ileri boyutta olur. Her yıl milyonlarca insanın gelmesi ekonomiye can vermektedir. Turizm için refah ve huzur gerekmektedir. Sorunlu olan ülkelerde turizm gelişme göstermeyerek gerileme yaşanır.

Turizm faaliyetlerinin gelişmesi için yapılabilecekler;

Tarih alanlar, mekanlar ve bölgeler koruma altına alınır.

Tarihi ve kültürel alanlar koruma altına alınarak zarar görmesi önlenir.

Tarihi ve coğrafi dokular baştan restore edilir.

Doğal zenginlikler medya yoluyla insanlara tanıtılmalı.

Hava, deniz ve kara turizmine kaynaklar ayrılmalı.

Turistik alanlar turistlerin ilgisini çekecek düzeyde ayarlanmalı.

Yer altı ve yer üstü turizm tanıtılması için kısa filmler düzeltilmeli.

Gelen turistlere hoşgörü ile davranarak onları memnun etmeli. Ülkelerinde çevrelerine ülkemizi reklam etmelerini sağlamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu