Okul

Türkiye’de Uzay Araştırmaları Yapan Kurumlar Hakkında Bilgi

İnsanoğlunun uzun yıllar boyunca uzayı merak ederek araştırmalarını yürütmüşlerdir. Ülkeler arasında yapılan işbirliği sayesinde araştırmalar daha ileri noktalara taşındı. Çalışmalarda bir çok kurum görev üstlenerek sürdürülebilirliliğini devam ettirdiler. Ülkemizde uzay araştırması yapan kurumlar TÜBİTAK-MAM, ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, Ankara Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ile DİE, MTA, PTT, Devlet Meteoroloji Enstitüsü tarafından yapılmaktadır.

Kurumlar gerek ellerindeki teknoloji imkanları doğrultusunda uzay gözlemlemesini yapmaktadır. Rasathanelerde elde edilen bilgiler daha ileri boyutta uzay araştırmasında etkili olmaktadır.

Ülkemizin en büyük teleskopu TUG (TUBİTAK Ulusal Gözlemevi) Antalya Bakırlıtepe’de kurulmuş olarak çalışmalar yürütülmektedir. Bilim ve teknoloji öğrencilerinin çalışmaları sağlanarak onların uzay hakkında bilgi edinmelerini sağlamaktadır. Uzay araştırmalarında ülkemizin merkez noktası olarak faaliyetlerini yürütmektedir.

Dünya’da uzay araştırmaları yapan önemli kurum ise NASA’dır. ABD uzay programını sonucunda 29 Temmuz 1958 yılında kurulmuştur. Sivil, askeri ve bir çok alanda uzay çalışmalarını yönetmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu