Okul

Sağlıklı Beslenmenin İnsan için Önemi

Sağlıklı beslenmek insan gelişiminde önemlidir. Sağlıklı ve düzenli şekilde beslenmeyi kendisine alışkanlık haline getirenler vücut sağlığını korurlar. Bağışıklık sistemi desteklendiği gibi bedenin günlük ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ihtiyaçları da sağlanmış olur.

İdeal vücut kilolarını koruyarak sağlıksız beslenmeden dolayı ortaya çıkabilecek hastalıklarında önüne geçilmiş olunur. İnsan sağlığına zararlı olan yiyeceklerden korunarak oluşabilecek rahatsızlıklar önlenir. Tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak kalarak kalp hastalıkları, obezite gibi çağımızın en büyük hastalığı önlenir. Hastalıklara yakalanma riskinizi düşürmek için beslenme doğru miktarlarda olmalıdır. Sağlıklı yaşam sürdürebilmek için düzenli beslenmeden vazgeçilmemelidir. Her zaman beslenmemize dikkat etmemiz sağlığımıza zarar gelmesinin önüne geçmemize yardımcı olur.

Günümüzde tükettiğimiz hazır yiyecekler oldukça zararlıdır. Yağlar içinde pişirildiği gibi işlenmiş olan ürünler sağlığı etkileyebiliyor. Doğal olarak tüketilerek zarar gelmesinin önüne geçilmelidir. Yediklerimize ne kadar dikkat edersek o kadar sağlıklı, uzun ömürlü yaşam yaşarız. Yaşamaktan daha çok sağlıklı yaşamak önemlidir.

Çağımızın hastalıkların bir çoğu sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor. Obezite, şeker, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması, damar tıkanıklıklarının hepsi beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu