Okul

Türküler İnsanları Birbirine Nasıl Yaklaştırır

Toplumların kendi kültürlerini oluşturan, örf, adet, gelenek ve göreneklerinin içinde türkülerde olmaktadır. Kültürel değerler toplumu bir arada tutarak insanlara yol gösterir. Manevi değerlerin bir arada olması paylaşılacak değeri olmaktadır.

Toplumların edebi ve mimari eserler kültürü gösteren öğelerdendir. Türküler toplum içinde sözlü edebiyattan sayılarak önemli eserleri gösterir.

Türküler geçmişten günümüze anonim eser olarak taşınmıştır. İnsanlar aşk acısı, özlem, savaş, aşk gibi temel konuların paylaşımlarını yapmışlardır. Bu yoldan ilerleyerek Türküler diller arasında yayılarak çoğalmıştır. Uzun bir zamanın ardından insanlar türküleri değiştirip derlemiş daha modern halini almasını sağlamıştır.

Milletlerin ortak paylaştığı değerlerden olan kültürler hissettikleri duyguları, düşünceleri, üzüntüleri, mutlulukları, sevinçleri ve coşkuları bir arada tutarak hareket ederler. Toplumu ilgilendiren konular önemsenerek o denli türküler yazılmıştır. Türk kültürünün tarihinde türküler daima önemli yer sahibi olmuştur. Örneğin Çanakkale türküsü Türklerin vatan sevgisini ve kahramanlığını göstermektedir. Türküler insanların çeşitli şekillerde birbirlerini tanımaların ve kaynaşmasını sağlayandır. Söylenen coşku ile insanlar hüzne kapılarak mutluluklarını paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu