Okul

Tutumlu Olmanın Yararını Anlatan Atasözleri

Tutumluluk cimrilik olarak görülmemeli, hayatında ihtiyacı olduğu kadar ihtiyacını karşılar ileriye geçmez. Alışveriş yapacağı zaman alacağı bir şeye ihtiyacı olup olmadığını düşünür eğer ihtiyacı varsa alır. Ancak ihtiyacı olupta aynı zamanda ihtiyacını çeşitli şekilde karşılıyorsa almaz. İsraf etmeden yaşamına devam eder. İnsanların tutumlu olması ihtiyaçlarını karşılayarak yaşamlarına devam etmesidir. Tutumlu olmanın yararını anlatan atasözleri ve anlamları hakkında bilgi vereceğiz.

Ak akçe kara gün içindir
İyi günümüzde kazandığımız paranın bir kısmını saklamalıyız. Gün geldiğinde ihtiyacımız olacağından dolayı israf edilmemeli. İyi günümüz olduğu gibi kötü günümüzde olabilir, kendimizi buna hazırlayarak harcamalarımıza dikkat etmeliyiz.

Ayağını yorganına göre uzat
Gelir ve giderlerin birbirlerine doğru orantılı olmasıdır. Harcamalarımız eğer gereğinden fazla olup kazancımızın üstüne çıkıyorsa sorun yaşanılması kaçınılmaz olur. Denge de tutulması gerekir, fazla harcamadan uzak durarak hesabımızı kitabımızı bilmeliyiz.

Sakla samanı, gelir zamanı
İhtiyacımız olmayan bir şeyi atmak yerine kenarda saklamak daha faydalıdır, gün gelir ihtiyacımız olduğunda kullanırız. Gereksiz görünse dahi bir şeyleri atıp israf etmenin önüne geçilmeli, kenara koyarak ihtiyacımızı karşılamak için kullanmamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu