Okul

Tutumluluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Ak akçe kara gün içindir; Emek verilerek kazanılan helal parayı har vurup harman savurmadan önce yastık altı yaparak kara günlerimiz için saklamalıyız.

Ayağını yorganına göre uzat; Gelirimizi bildiğimiz gibi giderimizi bilerek hesaplı kitaplı işler yapmalıyız. Sahip olduğumuzdan fazlasını harcarsak eğer üzerini örtemeyiz borçlu kalırız.

Bol bol yiyen, bel bel bakar; Bugünün yarını da olduğundan hepsini bugün yemeniz yarına aç kalacağınıza işaret eder. Elinizdekileri düşünceli ve tasarruflu bir şekilde harcamalıyız.

Çoğu zarar, azı karar; Her şey ölçüsünde olması gerekmektedir. Aşırıya kaçarsanız eğer zarar olup sonra sıkıntılı dönemler yaşamanız kaçınılmaz olur.

İşten artmaz, dişte artar; Kazancınız çok olsa dahi dişten arttırmazsanız eğer bir kenara para birikmez. Tasarruflu davranışı benimsememiz gerekiyor..

Güvenme varlığa, düşersin darlığa; Çok malınız mülkünüz olup ölçüsüz harcama yaparsanız eğer bir gün dara düşersiniz elde avuçta bir şey kalmaz.

Sakla samanı, gelir zamanı; Elinizde bulunan eşyalar veya parçaları atmayınız, bir gün ihtiyacınız olduğunda onlardan karşılayabilirsiniz.

Altını saklamak değil, kuruşu saklamak önemli; Altın değerli olup saklaması kolay olur ama kuruşu saklaması çok daha marifet gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu