Okul

Tutumluluk İle İlgili Kompozisyon

Tutumlu olmak insanların sahip olduklarını doğru şekilde değerlendirmesi denebilir. Akıllara gelenlerin elindekilerin değerini bilerek hareket eden karakter olacaktır. Kazanılan paranın her kuruşuna kadar değerli olduğunu anlamak, ihtiyaçlarımıza yönelik harcamak tutumluluktur. İnsanların kafalarında tutumlu olmanın anlamı kalmasa dahi geleceğimize en büyük yatırım tutumlu olmakla yapılır.

Küçükken alınan harçlıklar günü birlik alınıp harcanırdı. Tutumlu olmanın anlamını dahi bilmezken zamanla hayatımıza dahil ettik. Hayallerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda hep tutumlu davranarak hareket etmişizdir. Bilinçli tüketici olduğumuz müddetçe daima tutumlu davranışlar sergileyerek kendimizi korumamız da mümkündür. Eldekileri bitirmeden ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerektiğini benimsemeliyiz. Örneğin bir ayakkabımız varsa ikincisini alırken iki kere düşünerek öyle hareket etmeliyiz. Olan ayakkabı için yenisi bize sahip olduklarımızın tükenmesinden başka bir şey getirmeyecektir.

Tutumluluk ile cimrilik arasında ince bir çizgi vardır. Cimrilik ihtiyaca yönelik dahi olsa elindekini harcamayan diyebiliriz. Tutumluluk ise ihtiyaçlarımızı karşılayarak israfa kaçmamaktır. Bizde elimizdekileri gerekmediği sürece harcamamamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Tasarruflu olmak bizlere destek sağlayarak bizleri korumaktadır. Ülkemizin iyi noktalara ulaşması adına tutumlu davranışları sergilemeye devam etmeliyiz. Aile bütçemiz ve geleceğimiz bizim tutumlu olmamıza bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu