Sorular Cevaplar

Uhu ve Diğer Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Temizlenir

Uhu ya da diğer yapıştırıcı ürünlerin eşyalarınıza bulaştığında oluşturduğu leke ve görüntü hoş olmayabilir. Genel olarak kuru temizleme yöntemi ile temizlenmesi tercih edilebilir. Uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir sorusu oldukça sık sorulan sorulardandır. Bu lekeler genel olarak gözenekli eşyalarda çıkartırken sorun yaratabilir. Eşya üzerinde temizlerken eşyayı yıpratmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde daha fazla deforme olma ihtimali yüksek olur.

Uhu ve Diğer Yapıştırıcı Lekeleri Nasıl Temizlenmelidir?

Uhu ve diğer yapıştırıcılar olan tutkal, bally ve Japon yapıştırıcılar özellikle kıyafetlerde leke oluşturduğunda istenemeyen görüntüler meydana gelmektedir. Bu malzemelerin kıyafet üzerinde leke yapması sonucunda kıyafete bir poşete koyarak buzdolabının buzluk kısmına yerleştirmelisiniz. Yapıştırıcının iyice donması gerekir. Daha sonra buzdolabından çıkartıp sert bir cisim ile kazıma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem yapıldıktan sonra fazla yapıştırıcı kalıntılarını temizlemiş olacaksınız. Hemen ardından çamaşır makinesine atarak yıkama talimatına göre yıkama işlemi yapabilirsiniz.

Uhu dışında tutkal lekeleri için uygulayacağınız en iyi yöntem sirkedir. Leke oluşan kıyafeti sirkeli suda bekleterek ya da leke üzerine sirke döküp bekletirseniz tutkal lekesinin daha çabuk temizlendiğini görebilirsiniz. Yapıştırıcı lekelerinde mutlaka donması beklenip bu şekilde temizlenmesi gerekir.

Yapıştırıcı lekeleri yapılarına göre farklılık gösterebilir. Uhu lekesi her ne kadar çabuk müdahale edilirse temizlenmesi daha çabuk olacaktır. Yapıştırıcı malzemelerin donması için buz poşeti de kullanabilirsiniz. Bazı yapıştırıcılar yapılarından dolayı yağlı bir leke oluşturabilirler. Bu yüzden yapıştırıcı lekelerinden sonra yağ çözücü ve leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz.

Uhu ve diğer yapıştırıcıların lekelerinde baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız profesyonel bir temizleme işlemi yaptırmalısınız. Kuru temizleme yöntemi ile eşyalarınızda oluşan uhu ve diğer yapıştırıcıların lekelerinden daha kolay kurtulabilirsiniz. Yanlış uygulama ile yapıştırıcıları temizlemek istediğinizde eşyalarınıza zarar verebilirsiniz. Bu zarar ile karşılaşmamak için çözümünü bulamadığınız lekelerde mutlaka yıkama talimatlarına uymanız gerekmektedir.

Uhu ve diğer yapıştırıcı lekeleri nasıl temizlenir aklınıza takılıyor ise mutlaka satın alınan yer ile görüşüp buna göre işlem yapmanız daha iyi olacaktır. Lekenin daha kolay çıkmasına da bu işlem yardımcı olacaktır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu