Okul

Ulaşım Alanında Kullanılan Teknolojik Ürünler Nelerdir

Geçmişten günümüze ulaşım araçlarında kullanılan araç ve gereçler arasında bir çok değişim olmuştur. İhtiyaçlara göre yeni cihazlar üretilerek ulaşım amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Hayvan bineklerin yerini motorlu ve elektrikli araçlar ulaşımda kullanılmaya başlandı. Uzun mesafeler uçaklar, gemiler ve otomobillerle kısa sürede tamamlanır olmuştur.

* GPS uydu ile bağlantı kurarak aracımızın hangi yol üzerinde olduğunu bulmamıza yardımcı olur. Sesli olmak üzere gideceğimiz yere yol tarifi vermekte. Uçaklarda, gemilerde, araçlarda GPS cihazları güzergah belirleyicidir.

* Bilgisayar programları sayesinde tren, lokomotif, uçak ve gemilerin hangi güzergahta hangi hızla gideceğini belirleyici özelliğe sahiptir. Programlanabilir sistemler sayesinde ulaşım alanında hız ve yol belirleyicidir.

* Motor ve tekerleklerin icadı araçların yolculuklarda güvenli ve hızlı yol almasını sağlamıştır. Kara araçlarının hareket edebilmesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Uçaklar motorları sayesinde hava akımı sağlayarak havalanarak uçuşa geçmiştir.

* Tramvaylar ve trenler elektrik tellerinden aldığı enerjiyi hareket enerjisine dönüştürerek hareket etmelerine olanak sağlamıştır.

* Ağır yük ve yolcu taşımak için kamyon, tırlar, otobüsler kullanılmıştır. Bineklerin taşıyamayacağı kadar ağır yük kolaylıkla taşınabilir olmuştur.

ulaşım
ulaşım

Bir Yorum

  1. Bu siteyi çok beğendim ödevime çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim 😃

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu