Okul

Doğal ve Yapay Ses Kaynakları Nelerdir

Doğadaki canlı ve cansız nesnelerin hareket etmesi sonucunda ortaya doğal ve yapay ses çıkar. Doğadaki olaylar beraberinde ses çıkartır. Kuşların cıvıltısı, rüzgarın yaprakları sallaması, çalan saat, hareket eden araç, ağlayan çocuk gibi ses çıkarır. Ses dalgaları kulağımızdan beynimize ulaşarak algılanır. Telefonun, televizyonun, otomobil sesleri de yapaydır. Çevremizde duyduğumuz ses doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır.

Ses kaynakları
Titreşimler sonucunda ses çıkartan cisim ve nesnelere ses kaynağı denir. Doğal ve yapay ses kaynakları olarak ortaya çıkar.

Doğal ses kaynakları
Doğada insan müdahalesi olmadan kendiliğinden ortaya çıkan ses türüdür. Kuş sesi, şelaleden akan su sesi, rüzgarın sesi, yaprakların uçuşması, doğadaki canlıların çıkardıkları seslere doğal ses kaynakları denir.

Yapay ses kaynakları
İnsan tarafından yapılan aletlerden çıkan seslere yapay ses kaynakları denir. Televizyon, telefon, bilgisayar, tablet, hoparlör, telsiz, kemence, saksafon.

Ses belli bir dalga boyunca titreşimler halinde yayılır. Ses kaynağında maddelerin titreşimleri sonucunda ortaya ses çıkar. Dalga uzaklaştıkça ses dalgası seyrekleşerek etkisini kaybeder. Ses kaynağından uzaklaştıkça sesi duymak zorlaşır. Ses kaynağında gerçekleşen titreşimler hızına bağlı olarak ses dalgaları da o kadar kuvvetli olmakta.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu