Okul

Ülke Hanedanın Ortak Malıdır Anlayışı ve Sonuçları

Ülke hanedanın ortak malı düşüncesi yönetimde bulunan hükümdar ve ailesinin ülkenin tek sahibi olmasıdır. Hanedan üyeleri ülke üzerinde söz sahibi olarak varlık sahibi olmasıdır. Ülke sadece hanedan üyelerine ait sayılmaktadır. Bu sistem ülkeye faydadan çok zarar getirmiştir. Eski Türk Devletlerinde uygulanan sistemdir, yıkılma sürecine girmesine ve halkın harekete geçmesine neden olur.

Ülke hanedanın sayıldığından halkın kendi malı mülkü olmaz. İnsanlarda hanedanın malı sayılarak onları istediği gibi çalıştırmaktadır. Mal mülkü olmayan halk için olası isyanlara destek vermelerine sebep olmuştur. Padişah tahtan indikten sonra yerine geçen kişi ülkede tek söz sahibi kişi olmaktaydı. İç karışıklıklar ve iç savaşa sebep olduğundan dolayı bir çok isyan yaşanmıştır. Taht kavgalarından dolayı yıpranan ülke zayıflamaya başlayarak parçalanma sürecini hızlandırmıştır.

İlerleyen zamanlarda ülke hanedanın malı kaldırılarak devlete ait olmuştur. Ülke içinde düzen sağlanarak hanedanın ülkede tek söz sahibi hale geldi. Halkın kendi topraklarına sahip olması kalkınma ve gelişmelerinde önem kazanmıştır. İç savaşlarda azalma meydana gelerek halkın yönetime olan desteği artmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu