Okul

Yalancı Çoban Hikayesi Özet

Türk edebiyatının önemli hikayeleri arasında görülen yalancı çoban hem nasihat verici hem anlatıcıdır. Yalan söylemenin ne kadar kötü olduğu, dürüstlüğün ise neleri düzelteceğini anlatır.

Yalancı Çoban Hikayesi

Uzak diyarlarda bir köyde çoban yaşarmış. Köylüler geçimlerini hayvancılıkla sağlarmış. Ekonomik tek gelirleri hayvancılık olduğundan beslenmesi için çobana emanet ederlermiş. Uzaklarda beslenirler sonra geri gelirlermiş.

Çoban bir gün köylülere şaka yapmak istemiş. Tepede koyunları dinlendirirken bağırarak kurtların sürülerin içine girdiğini söylemiş. Köylüler silahlarını, tırmıklarını, sopalarını alarak koyunların yanına gitmişler. Çoban ise kenara geçmiş kahkaha atarak güldüğünü görmüşler, herkes evlerine geri dönmüş.

Akşam vaktinde köylüler yine çobanın sesini duymuş. Yetişin ahali kurtlar sürülere daldı yardım edin diye bağırmış. Köylüler inanmayarak kılını kıpırdatmamış. Bütün köylüler çobanın şaka yaptığını düşünür. Sabah vakti sürülerin yanına giden köylüler çobanın şaka yapmadığını anlamış. Çobanda sürü ile birlikte kurtlara yem olmuş.

Yalancı çoban hikayesinden çıkarmamız gereken yalan söylememektir. Bir kez yalan söyleriz bir dahaki yalana kimse inanmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu