Sorular Cevaplar

Ülkemizde Dokuma , Deri ve Giyim Sanayinin Gelişmesinin Nedenleri

Ülkemizde deri, giyim sanayisi oldukça gelişmiştir. Dış ülkelere ihracat edilen binlerce çeşit ürün olmaktadır. Önemli markaların dahi üretim tesisleri ülkemizde faaliyet göstermektedir.

Kendi alanında ilk sıralarda olan ülkemiz dokuma, deri ve giyim sanayisinde ilk sıraları alması hayvancılığın ve pamuk üretimin fazla yapılmasıdır. Özellikle Anadolu bölgesinde yapılan hayvancılık, mera hayvancılığı gelişmiş olması dokumacılığı da geliştirmiştir. Giyim alanında kolay şekilde hammadde sağlanır olmuştur. Ülkemizde sığır ve dana gibi büyükbaş hayvancılığın yapılması derilerinden faydalanılıyor. Küçükbaş hayvancılıkta koyun ve keçilerin yünlerinden ve derilerinden yararlanılarak giyim sanayisinde kullanılmaktadır.

Ülkemizde etinden sütünden faydalanılması için kesilen binlerce hayvanın derisinden ve çeşitli parçalarından yararlanılır. Yapılan hayvancılık et ürünleri dışında milli ekonomimize sanayileşme alanında da destek sağlamaktadır.

Ülkemizde dericiliğin gelişmiş olması hayvancılığın bolca yapılmasındandır. Hammadde bolluğu olması üretimi de arttırır.

Dokuma ve giyim sanayisinde gelişmelerin olması geniş ve verimli arazilerin sahip olmamızdandır. Adana ve Diyarbakır illerimizde pamuk yetiştiriciliği yapılarak dokuma ve giyim sanayisi ağırlıklıdır.

Pamuk üretimi ve hayvancılığın yoğun şekilde yapılıyor olması dokuma, deri ve giyim sanayinsin gelişmesini sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu