Okul

Hayvanların Soyunun Tükenmesinin Nedenleri

Hayvanlar ekosistemin en önemli parçaları olarak nesillerinin tükenmesi insanlığı ileri de önemli sorunlar beklediğinin göstergesidir. Hayvancılık faaliyetleri sonucunda canlı nüfusu artış gösterirken, çeşitli sebeplerden dolayı da hayvanların soyu tükenmektedir. Gıdadan ulaşıma kadar her alanda hayvanların gücünden yararlanılır. Hayvanların soylarının tükenmesi geleceğimizde sıkıntılar yaşayacağımızı gösterir. Doğadaki en ufak canlı bile geleceğimizi belirleyeceği bilinmelidir.

Hayvanların soyunun tükenmesi özellikle yanlış avlanmadan dolayı etkileniyor. Hayvanlar koruma altına alınmasına rağmen yasak avcılıktan dolayı yaşamları son buluyor. Besin zincirinin zarar görmesine bağlı olarak hayvanlar beslenemedikleri gibi yaşamlarını sürdürebilmekte sıkıntı çekiyorlar. Hayvanların kürkleri, onların etleri ve yumurtalarını almak için avcılıklar yüksek düzeylere çıkıyor. Gerektiğinden fazla avcılık yapılması nesillerinin zarar görerek tükenmeleri kaçınılmaz oluyor. Hayvan soyları insanların çeşitli zevkleri sonucunda tükenerek yok olmaktadır. Hayvanlar doğada huzurla kaldığı zaman ürer ve yaşamlarına devam ederler.

İnsanlar doğaya zarar vermediği sürece hayvanlar üremeye devam ederek gelecek nesillerde de yaşayabileceklerdir. Bugün azalması, zaman içinde tükenmesi insanların hassasiyet göstermemelerinden dolayı olmaktadır. İnsanlar doğasına, çevresine, canlılara saygı gösterdiği sürece nesillerinin tükenmesinin önüne geçilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu