Okul

Irmaktan Geçerken At Değiştirilmez Atasözünün Anlamı

Atasözü özlü sözler gibi akıllara zarar sözlerdir. Geçmişte insanların başına gelen olaylar için söylenmiş ders çıkartılması gereken nasihat değeri taşıyan sözlerdir. Kulağımıza küpe olması gereken sözlerden birisi “ırmaktan geçerken at değiştirilmezdir”.

Bir işe başlamadan önce plan yapılmalı ve o plana göre hareket edilmelidir. İşin bir kısmını yaptıktan sonra planın değiştirilmesi işin aksamasına ve yapılanların boşa gitmesine neden olur. Kafa karışıklıkları başarısızlığa ve iyi olmayan sonuçların doğmasına sebep olur. İşin ortasında bu tür kararlar alınmamalı, alınacak kararlar bize yol gösteren ve bir takım düşüncelerin ortaya çıkmasını sağlayan olmalıdır. Bu tür çeşitli sorunlara maruz kalmamak için elimizden geldiğince hassas düzeyde hareket etmeliyiz. Olumsuz durumlardan kendimizi korumak için düşünmeli, taşınmalı doğru kararlarla yola çıkılmalıdır.

Yapılan işin planı bozulunca hepsi birbirine girer, amaçlarımız ve düşüncelerimiz bizi etkiler. Planlar bozulursa insanlar doğru yoldan şaşarak hilekar olur. Sağlam temeller üzerine kurulmayan düzenler uğraştırır ve bir noktadan sonra patlak verir. Başarılı olmak için çalışmaların yapılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu